fbpx Skip to content

FORTYFIKACJE OBRONNE PRUS WSCHODNICH

To wydarzenie już się odbyło.

17 stycznia 2024 (środa)
rozpoczęcie o 18:00
czas trwania ok. 1.5 godz.
siedziba Fundacji (Barczewo, ul. Wojska Polskiego 7 - wejście od tyłu budynku, od strony targowiska)
wstęp wolny
za darmo

Więcej o wydarzeniu

Gdy ktoś mówi o pozostałościach budowli obronnych w województwie warmińsko-mazurskim z okresu XIX-XX wieku to w pierwszej kolejności myślimy o bunkrach w Gierłoży, Mamerkach czy twierdzy Boyen w Giżycku. Tymczasem ślady systemu obronny Prus Wschodnich, bardzo silnie rozwiniętego w XIX i XX wieku, można spotkać w wielu miejscach naszego regionu.

Na wcześniejszych spotkaniach Warmińskiego Kręgu Historycznego poznaliśmy średniowieczną zabudowę obronną Barczewa. W wyniku rozwoju uzbrojenia, miejskie mury obronne oraz zamki biskupie i krzyżackie przestały spełniać swoją funkcję militarną. Fortyfikacje miejskie zastąpione zostały przez fortyfikacje broniące szlaki komunikacyjne.

Najbliższe spotkanie Warmińskiego Kręgu Historycznego poprowadzi Adam Płoski, historyk olsztyńskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który opowie o fortyfikacjach wchodzących w skład Szczycieńskiej Pozycji Leśnej (Ortelsburger Waldstellung) powstałych w latach 1900-1944. Budowle te, razem z powstałą nieco wcześniej Pozycją Jezior Mazurskich, wspólnie tworzą pas umocnień broniących od południowego-wschodu terenu dawnych Prus Wschodnich.

Wszystkich chętnych miłośników historii, barczewian (i nie tylko!) głodnych informacji o regionie zapraszamy serdecznie na spotkanie z Adamem Płoskim do siedziby Fundacji Stacja Warmia.

To wydarzenie jest częścią projektu
Szczegóły projektu
Twoja darowizna wraca do Ciebie!
Wydarzenie FORTYFIKACJE OBRONNE PRUS WSCHODNICH jest w pełni finansowane z darowizn i środków własnych fundacji.
Wesprzyj nas
W organizacji tego wydarzenia wspierają nas wolontariuszki i wolontariusze. 
Dziękujemy za Wasze wsparcie.
Dowiedz się jak pomóc

Projekt „Stacja Warmia - dostosowanie wyposażenia Fundacji do prowadzenia nowoczesnej działalności kulturalnej” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Szczegóły >>

Galeria

kliknij zdjęcie, aby powiększyć