fbpx Skip to content
WYDARZENIE

Początki Warmii

To wydarzenie już się odbyło.

22 marca 2023 (środa)
rozpoczęcie o 18:00
czas trwania ok. 2 godz.
Nowa siedziba Fundacji (Barczewo, Wojska Polskiego 7/1, wejście od tyłu budynku - od strony targowiska)
wstęp wolny
za darmo

Więcej o wydarzeniu

Zapraszamy do udziału w naszej nowej inicjatywie, czyli do Warmińskiego Kręgu Historycznego. Będziemy organizować cykliczne spotkania dla pasjonatów i pasjonatek lokalnej historii.

Na spotkania zapraszamy nie tylko osoby, które są zainteresowane poszerzeniem swojej wiedzy o historii Warmii, ale też tych z Was, którzy mają ponadprzeciętną znajomość historii regionu – przyjdźcie i podzielcie się swoją pasją! W okresach gorszej pogody będziemy spotykać się w salach fundacji przy starych zdjęciach, planach i szkicach, ale kiedy pogoda na to pozwoli, planujemy również ruszyć w teren, by odkrywać ślady historii.

Pierwsze spotkanie, 22 marca, będzie poświęcone początkom Warmii: jak określono terytorium, skąd pochodzi nazwa, kim byli pierwsi mieszkańcy i jak wyglądało ich życie. Spotkanie poprowadzi Grzegorz „Pepe” Pepłowski, miłośnik historii lokalnej, gawędziarz.

Na kolejnych wprowadzimy Was w tajemnice częściowo odsłonięte podczas wykopalisk na grodzisku w Barczewku (Alt Wartembork), porozmawiamy o dawnym zamku biskupim w Barczewie, postaramy się zlokalizować przebieg barczewskich średniowiecznych murów obronnych itp.

Zainteresujemy się też nowszą historią np. jak w XIX w rozwijało się miasto, co działo się wokół Barczewa w sierpniu 1914 roku, czyli na początku pierwszej wojny światowej, a także postaramy się dowiedzieć kim byli pierwsi osadnicy po II wojnie. Oczywiście to także Wy możecie proponować tematy do dyskusji i wspólnie będziemy zapraszać ekspertów i specjalistów.

Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Gorąco zapraszamy – przed nami wiele do odkrycia!

To wydarzenie jest częścią projektu
Szczegóły projektu
Twoja darowizna wraca do Ciebie!
Wydarzenie Początki Warmii jest w pełni finansowane z darowizn i środków własnych fundacji.
Wesprzyj nas
W organizacji tego wydarzenia wspierają nas wolontariuszki i wolontariusze. 
Dziękujemy za Wasze wsparcie.
Dowiedz się jak pomóc

Projekt „Stacja Warmia - dostosowanie wyposażenia Fundacji do prowadzenia nowoczesnej działalności kulturalnej” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Szczegóły >>