fbpx Skip to content
WYDARZENIE

HISTORIE LUDZI STĄD

To wydarzenie już się odbyło.

13 marca 2024 (środa)
rozpoczęcie o 18:00
czas trwania ok. 1.5 godz.
Siedziba Fundacji Stacja Warmia, ul. Wojska Polskiego 7 - wejście z tyłu budynku
wstęp wolny
za darmo

Więcej o wydarzeniu

Przed wybuchem II wojny światowej obszar Prus Wschodnich, odpowiadający późniejszemu Okręgowi Mazurskiemu, zamieszkiwało około 1 mln osób. Po przejściu frontu na ziemi warmińsko-mazurskiej pozostało ok. 200 tys. Pięć lat po zakończeniu wojny województwo olsztyńskie zamieszkiwało ok. 441 tys. osób.

Ucieczka przed frontem, powojenne przymusowe przesiedlenia i emigracja większości mieszkańców dawnych Prus Wschodnich oraz osadnictwo Polaków z dawnych kresów, Mazowsza i przesiedlenie Ukraińców to największe masowe procesy migracyjne w historii regionu.

Na najbliższym spotkaniu Warmińskiego Kręgu Historycznego będziemy gościć Helenę Piotrowską, autorkę książki „Zakrętasy”, w której opisuje skomplikowane losy mieszkańców Prus Wschodnich w obliczu wielkiej ucieczki ludności mazurskiej, wejścia Armii Czerwonej, jak i też powojennych konfliktów narodowościowych na Warmii i Mazurach. W jej dorobku literackim jest również kilka biografii znaczących postaci z dziedziny kultury, sportu, oświaty, które tworzyły powojenną rzeczywistość w Okręgu Mazurskim.

Wszystkich chętnych miłośników historii chłonących informacje o mieszkańcach Warmii i Mazur serdeczne zapraszamy na spotkanie z Heleną Piotrowską do siedziby Fundacji Stacja Warmia.

Na spotkaniu będzie można nabyć książki autorstwa Pani Heleny.

Do zobaczenia!

To wydarzenie jest częścią projektu
Szczegóły projektu
Twoja darowizna wraca do Ciebie!
Wydarzenie HISTORIE LUDZI STĄD jest w pełni finansowane z darowizn i środków własnych fundacji.
Wesprzyj nas
W organizacji tego wydarzenia wspierają nas wolontariuszki i wolontariusze. 
Dziękujemy za Wasze wsparcie.
Dowiedz się jak pomóc

Projekt „Stacja Warmia - dostosowanie wyposażenia Fundacji do prowadzenia nowoczesnej działalności kulturalnej” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Szczegóły >>

Galeria

kliknij zdjęcie, aby powiększyć